Tisztelt Érdeklődők!
Szeretném megosztani Veletek nagyszerű élményem egy nemzeti díjlovas bíróknak rendezett kurzusról, melynek költségeinek fedezéséhez a Díjlovagló Szakbizottság is nagyban hozzájárult.
A kurzust az EEF (European Equestrian Federation) nevű szervezet bonyolította le, melynek a Magyar Lovas Szövetség is a tagja, ezért az 4 alkalmas ingyenes online előadásról szóló meghívót hozzánk is eljuttatták. Az angol nyelvű előadások egy zoom meetingen keresztül zajlottak. Európa különböző országaiból összesen 170 díjlovas vagy lovastusa bíró jelentkezett. Díjlovas szakágunkból több nemzeti bíró is jelen volt ezeken a képzéseken. Az első két alkalommal Katrina Wüst 5*-os (az új megnevezés szerint FEI 4 kategóriás) díjlovas bíró tartott képzést a jármódokról és a kiképzési skála elemeiről; arról, hogy azok meglétét vagy hiányát hogyan érhetjük tetten a díjlovas négyszögben, illetve a lovasok ezzel kapcsolatos hiányosságai milyen megítélés alá kell, hogy essenek.
A harmadik és negyedik alkalommal a nemzetközi versenyekről jól ismert Black Horse One nevű cég biztosított hozzáférést számunkra az Equestrian Hub nevű netes felületéhez, amelyen keresztül online gyakorolhattuk a pontozást és az adekvát kommentek megfogalmazását. Itt a mentori feladatokat Maarten van der Heijden holland (akkor még 4*-os, mára már 5*-os) bíró teljesítette. Az első gyakorló órán FEI gyermek, póni és junior programokat, a másodikon FEI Szent György és Intermediate I. programokat „bíráltunk”. A százas nagyságrendű résztvevővel ezt technikailag úgy oldották meg, hogy 3-4 feladatot lepontoztunk, majd megállították a videófelvételt a lovasról. A pontszámok szórását egy grafikon mutatta (tehát, hogy a pontozók közül mennyien adtak pl. 5-öst, 5.5-öt, 6-ost, 6.5-öt vagy 7-est stb.) egy-egy feladat után, majd újranéztük a feladatot és Maarten elmondta, hogy az valójában hány pontot ér és miért. Ez így szerintem nagyon jó visszajelzés és tanulási lehetőség volt.
Ezt követően ezen a felületen egy hétre elérhetővé tették 5 lovas FEI Szent György kategóriájú programját, ami egy online térben megrendezett „verseny” volt. A lovasokat úgy válogatták össze, hogy különböző nemzetiségű és kvalitású ló-lovas párost láthassunk. A tét egy Bulgáriában tartott személyes képzésen való részvétel lehetősége volt. Ehhez feltétel volt a négy zoom meeting abszolválása, valamint az 5 Szent György program megfelelő sorrendjének kialakítása; a pontozás és a feladatok kommentálásának szakszerűsége.
35 embert választottak ki a fentiek alapján, hogy részt vegyen Tsaratsovoban egy FEI világkupa fordulón, ahol a képzés valós idejűvé válik, az éppen zajló versenyen tanuljuk tovább a bíráskodást. A lehetőség részben önköltséges volt; az utazást, szállást és az étkezést is a résztvevőknek kellett megfizetni, ami összességében egy jelentősebb összeg volt. Ezért köszönöm ezúttal is a Szakbizottság anyagi hozzájárulását.
Bulgáriában a személyes kurzuson szinte mindenki részt vett, akit előzetesen kiválasztottak. Az első nap délelőttjén a versenyen éppen zajló programok kommentálását hallgattuk felváltva Maarten-tól és Hans-Christian Mattheisen szintén 5*-os dán díjlovas bírótól. Délután egy elméleti előadás következett, melynek megkezdése előtt tesztet írtunk (előzetes követelmény volt, hogy mindenki tanulmányozza a FEI honlapján elérhető díjlovas szabályzatot és bírói kézikönyvet). A Hans-Christian által tartott előadás tanulságos, interaktív és nagyon élvezetes volt. A szakmai dolgokon kívül mindkét bíró hangsúlyozta a hivatalos személyek egymás közötti kapcsolatépítésének, a tapasztalatcseréknek a fontosságát. És -ahogy azt már több hazai szakembertől is hallottuk-, felhívták a figyelmet arra is, hogy az egyre erősödő állatvédői lobbi miatt sportunk gyakorlatilag veszélybe került. Ezért nyomatékosan kérték a jelenlévő nemzeti bírókat, hogy ne hunyjanak szemet afelett, ha a versenyeken valamely ló jólétét fenyegető magatartást tapasztalnak a lovas részéről.
Másnap délelőtt még egy-két versenyszám erejéig hallgattuk a top bírók kommentjeit. Majd, amikor a FEI Junior egyéni feladat versenyszám következett, felkészültünk a laptopjainkkal a bírálatra, ami nagyon hasonlóan működött ahhoz, ahogy a zoom meetingeken csináltuk. Azt leszámítva persze, hogy itt nem lehetett megállítani a programot. Írnokok nem lévén a stratégia az volt, hogy megnézzük az első három feladatot, azt lebíráljuk, ezért a következő 2-3 feladat kimaradt, majd utána újra fel kellett venni a fonalat és megint pár feladatot bírálni és így tovább. Nem mondom, hogy egyszerű volt.
Végül mindannyian kaptunk tanúsítványt a kurzus elvégzéséről. A vizsga eredményéről majd a nemzeti lovasszövetségeknek küldenek értesítést.
Érdekesség, hogy volt olyan résztvevő, akinek az országában annyira nincs díjlovas bíró, illetve bíróképzés egyáltalán, hogy az itt szerzett tanúsítványt elfogadja a szövetsége bírói vizsgaként. Összességében az ott megismert horváth, szlovén, szerb, román, cseh, máltai (voltak még egyébként észtek, finnek, olaszok, litvánok, lengyelek is) barátok beszámolói alapján úgy érzem, hogy mind a lovasok (több ország is van, akiknek egyáltalán nincs nagydíjas lovasa), mind a bírók kvalitása, a nemzetközi és nemzeti versenyek darabszáma alapján egyáltalán nincs hazánknak szégyenkezni valója, sőt! Ez engem nagyon jó érzéssel töltött el és őszintén remélem, hogy az út felfelé visz tovább.
Köszönöm,
Győrfi Anna